Uzm. Psikolog Elif Baybuğa

0(505) 077 1873

Psikodrama Masal Atölyesi 'Kendimize Söylediklerimiz'

 

 

Psikodrama Grup psikoterapisi, J.Moreno tarafından 1912 yıllarından itibaren çocuklarla yapılan çalışmalar, spontanite tiyatrosu içinde uygulamalarla temellenmiştir. Kuramın temelllerini rol kuramı, sosyometri ve felsefesi bize tüm açıklığı ile göstermektedir. Psikodrama grup terapisi tüm terapötik yaklaşımlar içinde yaratıclığı, spntaniteyi, oyunu ve eylemi ilk kez kullanan sistemdir. Ayrıca bugün Psikodrama farklı uygulama biçimlerine ve sistemlerine sahiptir. Bunlar arasında ‘Psikanalitik Psikodramayı’, ‘Danışandan hız alan psikodramayı’, ‘Souldramayı’, ‘Terapötik Spiral modeli’, ‘Jung Psikodramasını’,’Kognitif Psikodramayı’ sıralayabilriz. Psikodrama insanda üç temel özelliğe dikkat çeker. Bunlar eylem, yaratıcılık ve spontanlıktır. Çağdaş psikoterapi yaklaşımlarında kullanılan eylem tekniklerinin çoğu psikodramadan kaynak alır. Moreno’nun kurama dair  ‘Sözle herşeyi saklayabilirsin ama eylemle asla saklayamazsın’ sözü, eylemin terapideki etkisini  tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Eylemin iyileştirici, geliştirici ve yerine yeni şeyler koyma yönüne spontanıte ve yaratıcılık eşilk etmektedir.  Atölyede‘Dısavurumcu Psikodrama’  ile psikodrama temellinde bir çalışma yürütülecek. Masal kullanılarak eylem, yaratıcılık ve spontanite zemininde atölye gerçekleştirilecektir.

Psikodramada dışavurumcu teknikler; dans, müzik, kolaj, pandomim, seramik, heykel, çamur, ebebiyat, şiir, hikaye, masal, sanatsal malzemeler, kukla, kartlar gibi çok yönlü olarak eylemle, yaratıcılığı ve spontaniteye katkı sağlar. Klasik Psikodrama Grup Terapisi uygulamasında eylem ve yaratıcılık ön plana çıksada zaman zaman grubun, protagonistin (Baş oyuncu) ve yardımcı egoların gereğinden fazla sözcüklerin içinde kaybolduklarına tanık oluruz, bu tehlikeye karşı var olan birçok eylem tekniğinden yararlanırız ve bu bizi bilinmeyene daha çok yaklaştırır. Dışavurumcu psikodramada kelimelerin yüzeysel dünyasından kurtularak daha derinlere inmek olanaklıdır ( D.Altınay,2015) Dışavurumcu teknikler sözün kullanılmadığı süreçle birlikte içsel dünyaya bilinçdışı malzemeye  ulaşmaya katkı sağlar.

Atölyede Dısavurumcu Tekniklerden ‘Masal’ kullanılacaktır. Masal; evrensel, mistik yönler, öğretici, eğitici, mitler, kahramanlıklar, iyi ve kötüyü taşıyan özellikleri içinde barındırır. Psikodrama Grup Terapisi zemininde seçilen masalla atölye çalışması yapılacaktır. Katılımcılar masal ve psikodrama teknikleri ile ‘Kendinelerine Söylediklerini keşfetme fırsatı bulmaları yanında arka planda nesne ilişkileri, bağlanma süreçlerine yolculuk yapılacaktır.  Masal, ‘Judith Malıka Liberman, ‘Yine Sen’ masalı psikodramatik tekniklerle tanışma ve ısınma, oyun, kapanış ve paylaşımla süreç yürütülecektir.

İnsula Psikoloji Üsküdar